گوناگون

آمازون تا سال ۲۰۲۵، هفتصد میلیون دلار را صرف بازآموزی یک‌سوم از کارکنان خود در ایالات متحده می‌کند

هدف از بازآموزی مکانیزه کردن تجهیزات است.

آمازون اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، هفتصد میلیون دلار را صرف بازآموزی صدهزار نفر از کارمندان خود در ایالات متحده کند، این کار با هدف کمک‌رسانی به کارمندان در مسیرهای جدید شرکت صورت می‌پذیرد. برآورد شده است که باید هفت‌هزار دلار به ازای هر کارمند خرج شود تا حدود یک‌سوم از کارمندان شعبه‌ی ایالات متحده مورد بازآموزی قرار گیرند. بر طبق گزارش وال استریت ژورنال: آمازون اعلام کرده که برنامه‌ی بازآموزی شامل بخش‌های: دفاتر شرکتی، مراکز تکنولوژی، مراکز اجرایی، مغازه‌های خرده‌فروشی و شبکه‌ی حمل‌و‌نقل خواهد شد. به عنوان مثال: کارمندان بخش اجرایی به عنوان تکنسین‌های پشتیبانی آی تی (IT) باز‌آموزی خواهند شد و کارمندان غیر فنی حاضر در دفاتر شرکت نیز در زمینه‌ی مهندسی نرم‌افزار بازآموزی می‌شوند.

آمازون این خبر را در واکنش به انتقادهای مکرر در رابطه با شرایط کاری نامساعد این شرکت اعلام کرد، علی‌الخصوص شرایط کاری موجود در انبار‌ها که در آن‌ها برای رسیدن به بهره‌وری هرچه بیشتر، کارمندان خود به خود اخراج می‌شدند. از چند روز پیش کارگران انبار واقع در شاکوبی مینه‌سوتا، مشغول طرح‌ریزی اعتصابی علیه سالگرد روز اصلی فروش (Prime Day Sale) هستند. یک سال پیش، کارگران انبار واقع در اروپا نیز چنین اعتصابی را ترتیب داده بودند.

کارگران کارخانه‌ی آمازون قصد دارند تا در هفته‌ی آینده علیه شرایط کاری نامطلوب خود اعتصاب کنند. برنامه‌ی آموزشی، جدیدترین تلاش آمازون است تا ثابت کند که به کارمندان خود اهمیت می‌دهد. یک سال پیش آمازون حداقل دستمزد ساعتی را به پانزده دلار افزایش داد و رقبای خود را به چالش کشید. به هر حال به علت شبح دستگاه‌های مکانیزه که بر صنعت سایه افکنده، بسیاری از این مشاغل روزی ناپدید خواهند شد اگرچه بعید است که شاهد انبارهای تمام اتوماتیک در دهه‌ی پیش رو باشیم. وال استریت ژورنال در گزارش خود اذعان می‌دارد که برای شرکت‌ها بسیار مشکل است، بفهمند کدام مهارت را در آینده نیاز خواهند داشت. پاسخ آمازون این است که بر اساس بینشی که به کارکنان خود دارد، برنامه‌ی آموزشی خود را تدوین می‌کند. از نظر آمازون شغل‌هایی که به سرعت رشد می‌کنند در حوزه‌های: نقشه برداری مبتنی بر داده، علوم داده، معماری چاره‌سازی و مهندسی امنیت قرار دارند. بر‌طبق گزارش‌های وال استریت ژورنال: آمازون اکنون بیست هزار فرصت شغلی باز در سراسر ایالات متحده دارد و در تقلای پیدا کردن کارمندان برای مشاغلی است که بیشتر جنبه‌ی فنی دارند.

نکته‌ی قابل توجه درباره‌ی برنامه‌ی بازآموزی آمازون این است که فقط مشاغل مفید برای شرکت را در نظر نمی‌گیرد بلکه مشاغلی مانند پرستاری و مکانیکی پهبادها را نیز شامل می‌شود.

هیچ کدام از برنامه‌های آموزشی، کارکنان را مجبور نخواهند کرد که در آمازون بمانند اما تحقیقات نشان می‌دهد که روح موجود در برنامه‌های آموزشی موجب بالا بردن روحیه‌ی کارکنان می‌شود و بدین ترتیب آن‌ها تمایل کمتری به خروج از شرکت خواهند داشت.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا