تکنولوژی

دوربین پیکسل ۳a همرده با پیکسل ۳ و آیفون XR

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

سازمان DxOMark که در زمینه بررسی دوربین گوشی‌های مختلف از اعتبار بالایی برخوردار است، به تازگی امتیاز کلی دوربین پیکسل ۳a را منتشر کرده و نشان می‌دهد این دستگاه توانسته به نمره ۱۰۰ دست یابد. البته اگرچه این گوشی نسبت به آیفون XR و پیکسل ۳ امتیاز کلی کم‌تری دریافت کرده است ولی هر سه دستگاهی که در این خبر در موردشان صحبت می‌کنیم، توانسته‌اند به امتیاز ۱۰۳ دست یابند.

به این نکته توجه داشته باشید که همه این گوشی‌ها دوربین فوق‌العاده‌ای دارند و انتخاب دستگاه برتر از بین آنها با بررسی امتیازات عددی کار نسبتاً سختی است. با اشاره به این موضوع، بیایید داده‌های دریافت شده در مورد پیکسل ۳a را بررسی نماییم.

از نظر نورپردازی، گوشی میان‌رده گوگل تقریباً در جاهایی عملکرد بهتری از خود به جای می‌گذاشت که کنتراست بیشتری وجود داشت. در واقع این دستگاه اکثر اوقات نورپردازی را شدیدتر انجام می‌داد. به همین دلیل باید نماینده اپل را در این بخش گوشی بهتری بدانیم زیرا جزئیات بیشتری را در تصاویر در مقابل دیدگان ما قرار می‌دهد.

درست مانند پیکسل ۳، ثبت رنگ‌ها هم در پیکسل ۳a به خوبی انجام می‌شود هرچند رنگ‌های سرد بهتر خودنمایی می‌کنند.

در فضاهای بسته و شرایط کم نور، روی تصاویر هاله‌ای نارنجی یا صورتی رنگ ظاهر می‌شود ولی این موضوع برای سازمان DxOMark از اهمیت بالایی برخوردار نبود. در سمت دیگر، پیکسل ۳a رنگ‌های طبیعی را بهتر به ثبت می‌رساند و از برادر بزرگ‌تر خود توانست از DxOMark امتیاز بیشتری دریافت کند.

برای این محصول میان‌رده، جزئیات هم مهم‌تر هستند. در آزمایش‌های میدانی، پیکسل ۳a نه تنها نسبت به پیکسل ۳ نویز را کاهش می‌داد بلکه کوچک‌ترین نکات را هم بهتر به تصویر می‌کشید.

وقتی صحبت از پرتره می‌شود، پیکسل ۳ عملکرد بهتری از خود به ثبت می‌رساند. در واقع DxOMark پیکسل ۳a را دستگاهی نمی‌دانست که بتواند مقدار بوکه یا تار شدن تصویر را به میزانی که باید، تنظیم کند.

افکت‌هایی که به وسیله دوربین گوشی روی سوژه ظاهر می‌شود، یکی از نکاتی است DxOMark برای اعطای امتیاز بدان توجه ویژه‌ای دارد. بر این اساس، علی‌رغم اینکه جزئیات در وسط فریم بسیار خوب هستند ولی اگر به سمت کناره‌ها حرکت کنیم می‌بینیم که شفافیت آنها کاهش می‌یابد و سبب می‌شود رنگ‌ها کشیده و سایه ایجاد شود.

سازمان مذکور بخش سرعت فوکوس خودکار و دقت دوربین پیکسل ۳a در تمام شرایط نوردهی را به شدت تحسین کرد. آنها در این‌باره می‌گویند:

از آن جایی که هیچ مشکلی در زمینه فوکوس خودکار در طی آزمایش‌های انجام شده با پیکسل ۳a وجود نداشت، می‌توانید از گرفتن تصاویر باکیفیت و درجه یک با این گوشی اطمینان خاطر داشته باشید

در بخش آزمایش کیفیت ویدیو ضبط شده، محصول میان‌رده گوگل نتوانست در زمینه نورپردازی در شرایط کم نور توجه DxOMark را جلب کند و به همین دلیل نمره خوبی دریافت نکرد. به علاوه، حالت HDR+ فقط برای عکسبرداری کاربرد دارد و در قسمت فیلمبرداری آن‌طور که انتظار داریم کار نمی‌کند. به همین خاطر بافت، نویز، افکت‌ها و سیستم ثابت‌سازی در ویدیوهای ضبط شده نسبت به تصاویر ثابت کیفیت پایین‌تری دارد.

سازمان مورد بحث نظر خود را در مورد پیکسل ۳a این‌گونه بیان می‌کند:

به طور کلی پیکسل ۳a یک گوشی توانا و باکیفیت برای فیلمبرداری است زیرا نورپردازی را به خوبی انجام می‌دهد و در شرایطی که نور کافی وجود داشته باشد، نسبت به پیکسل ۳ جزئیات را بهتر به تصویر می‌کشد

DxOMark در نهایت رسماً اعلام می‌کند که گوشی‌های تک لنزی نمی‌توانند آنطور که گوشی‌های دو یا چند لنزی کار می‌کنند، عکس یا فیلم بگیرند. ضمن اینکه، اگرچه دوربین پیکسل ۳ و پیکسل ۳a از نظر سخت‌افزاری به هم شبیه هستند ولی چنان‌چه از نزدیک به خروجی کار نگاه کنیم، متوجه تفاوت‌هایی می‌شویم.

دلیل عملکرد معمولی پیکسل ۳a در زمینه فیلمبرداری، تراشه ضعیف‌تر آن است ولی باز هم این دستگاه می‌تواند ویدیوهای خوبی ضبط نماید. حالا با حضور دوربین قدرتمندی مانند نمونه موجود در این محصول میان‌رده گوگل، انتظار داریم سایر گوشی‌های معمولی و میان‌رده بازار هم دوربین‌های باکیفیتی داشته باشند. برای مثال، با نزدیک شدن به زمان رونمایی از آنر ۹ ایکس پرو، مشتاقانه منتظریم تا ببینیم دوربین یک دستگاه میان‌رده چگونه خواهد بود.

بررسی تخصصی گوشی‌های Google Pixel 3a و Pixel 3a XL

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا