تکنولوژی

راکت SpaceX آتش گرفت | سنداپ

ایلان ماسک یکی از محبوب‌ترین کارآفرینان است. این مرد با راه‌اندازی شرکت‌های مختلف و ارائه راه‌حل‌های دیوانه‌وار (!) به شهرت و البته پول زیادی دست یافته است. ایلان ماسک شرکت ماشین‌سازی خود را راه انداخته، به کندن تونل زیر لس‌آنجلس می‌پردازد و از طرفی در شرکت SpaceX نیز به‌عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کند. این نام آشنا در صنعت هوا و فضا تاحالا راکت‌های زیادی را به فضا فرستاده است. اما اخیرا مشکلی در یکی از موشک‌های این شرکت رخ داده و باعث آتش گرفتن آن شده است. اما چرا این اتفاق رخ داد؟

شرکت محبوب ایلان ماسک یعنی SpaceX تاکنون آزمایشات موفق و در عین حال ناموفق زیادی را پشت‌سر گذاشته است. اما اتفاقی که چندی پیش در یکی از شهرهای تگزاس آمریکا رخ داد، قطعا شکستی برای این شرکت محسوب می‌شود. یکی از راکت‌های بزرگ SpaceX در مرحله تست موتور، ناگهان آتش گرفت. این آتش سریعا رشد کرد و برخی از قطعات مهم راکت را سوازند. این راکت قرار بود به‌همراه دیگر راکت‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای مسافرت انسان باشد. در حقیقت این هفته ایلان ماسک مراسمی در این زمینه دارد و شاید از نسل بعدی راکت‌های خود پرده بردارد. گفته می‌شود. این راکت عظیم قطعاتی مثل موشک غول‌آسای Starship دارد. این راکت می‌تواند انسان‌ها را با خود به فضا ببرد. شاید این همه قدمی برای ارسال بشریت به مریخ باشد. جایی‌که بتوان یک جامعه مریخی (!) تشکیل داد. این همان رویای ایلان ماسک است که در حال پیوسته به واقعیت است. همه این آزمایشات ناموفق موجب بهبود کارکرد SpaceX و افزایش نوآوری‌ها خواهند شد. شایعات و اخبار نشان می‌دهند که راکت نام‌برده قرار بود نسخه‌ای آزمایشی از راکت Starship باشد. همان‌طور که گفتیم این موشک جزو برنامه‌های اصلی شرکت ایلان ماسک شمرده می‌شود.

راکتی که چندی پیش آتش گرفت، در واقع از همان طراحی و مهندسی راکت معروف Starship بهره برده بود. موتور و دیگر تکنولوژی‌های آن نیز کم‌ و بیش شبیه این موشک غول‌پیکر بودند. راکت نام‌برده در چند ماه گذشته آزمایشات مختلفی را پشت‌سر گذاشته بود، اما نتوانست تست موتور را با موفقیت به پایان برساند. راکت آتش گرفته که با Starhopper نامیده می‌شد، هم قابلیت پرتاب و هم قابلیت فرود بر روی زمین داشت. خوشبختانه این ویژگی تنها به سیاره زمین منحصر نمی‌شود و Starhopper حتی در سیاره‌های دیگر نیز این قابلیت خود را حفظ خواهد کرد.

به نظر می‌رسد تمامی قطعات و فن‌آوری‌های لازم برای Starship مهیا باشد. اما گمان می‌رود SpaceX برای معرفی این راکت باید کمی صبر کند و آزمایشات بیش‌تری انجام دهد، از آن‌جا که تکنولوژی‌های جدید پیامدهای غافلگیرکننده‌ای در پی دارند که حتی بهترین مهندسان و طراحان نیز قادر به پیش‌بینی آن نیستند. بعد از این اتفاق، به‌نظر نمی‌رسد SpaceX و ایلان ماسک ناامید شده باشند. آن‌ها با قدرت و سرعت بیش‌تر از قبل به ساخت راکت‌های علمی‌-تخیلی ادامه خواهند داد و تا بالاخره به هدف خود برسند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا پرتاب‌های بعدی SpaceX موفقیت‌آمیز خواهد بود؟ آیا این شرکت می‌توانید بالاخره راکت Starship خود را به فضا بفرستد؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا