تکنولوژی

محبوب ترین کاربرد فناوری مخابراتی نسل پنجم چیست؟

به نقل از زددی نت، بررسی ها نشان می دهد استفاده از شبکه های نسل پنجم تا ابتدای سال 2020 فراگیر خواهد شد. موسسه گارتنر براساس یک پژوهش، محبوب ترین کاربردهای فناوری مخابراتی نسل پنجم را مشخص کرده است.

بر این اساس استاندارد نسل پنجم شبکه ارتباطی بین 3 تا 5 سال مورد استفاده قرار خواهد گرفت و استفاده از خطوط تلفن ثابت و روش های ارتباطی دیگر کاهش شدید خواهد یافت. از طرف دیگر، به طور قابل توجهی شرکت های خصوصی و تجاری از این تکنولوژی استقبال خواهند کرد که براساس آن خدمات متنوعی را ارائه می کنند.

فناوری مخابراتی نسل پنجم

فناوری مخابراتی نسل پنجم

اینترنت اشیا، محبوب ترین کاربرد فناوری مخابراتی نسل پنجم

طبق این پژوهش، ۵۹ درصد از صاحبان مشاغل و متخصصان حوزه فناوری، اینترنت اشیا (the Internet of Things) را انتخاب کرده اند که رتبه اول را به خود اختصاص داده است. اینترنت نسل پنجم به نوعی زیرساخت اینترنت اشیا است که در آینده ای نزدیک تاثیر شگرفی در زندگی انسان می گذارد.

به زودی بین افراد مختلف بسیاری از کارها و اطلاعات از طریق اینترنت و دستگاه های هوشمند انجام خواهد شد. امروزه به اینترنت که از کاربران، دستگاه‌های سمت کلاینت و سرورها تشکیل شده است یک عضو جدیدی با عنوان اشیا (Things) اضافه شده است. اینترنت اشیا یعنی وسایل از طریق اینترنت به هم وصل شوند و امکان برقراری ارتباط با ما و نرم افزارها و دیگر وسایل را داشته باشند.

هر دستگاهی که دارای سنسوری جهت تبادل اطلاعات است، می تواند یک شی باشد. از جمله این سنسورها می توان به سنسور دما، سنسورهای ترافیک و سنسورهای اندازه گیری انرژی اشاره کرد.

اینترنت اشیا

فناوری مخابراتی نسل پنجم و اینترنت اشیا

براساس پژوهش موسسه گارتنر، رتبه دوم محبوب ترین کاربردهای فناوری مخابراتی نسل پنجم گوشی به دریافت و مشاهده ویدئوهای فوق دقیق از طریق گوشی های هوشمند و غیره تعلق گرفته است. رتبه سوم، ارائه خدمات اتوماسیون و کنترل و رتبه های چهارم تا ششم نیز به ترتیب مربوط به دسترسی به خدمات بی سیم ثابت، تحلیل عملکرد و ردگیری موقعیت مکانی است.

خدمات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، هوشمندسازی شهرها، شناسایی چهره، بلاک چین، تامین امنیت عمومی، خودران کردن خودروها و تولید انواع حسگر، از کاربردهای دیگر فناوری مخابراتی نسل پنجم هستند که از محبوبیت کمتری برخوردارند.

به اشتراک گذاشتن این مطلب

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا