تکنولوژی

وزیر ارتباطات از دستیابی به سرعت ۴۰ مگابیت‌برثانیه در اینترنت خانگی با سرویس VDSL سرینو خبر داد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

وزیر ارتباطات در نشست خبری اولین روز الکامپ ۹۸ جزئیات چگونگی اجرای طرح اینترنت سرینو و تغییر سرویس کاربران از ADSL به VDSL را شرح داد. 

محمدجواد آذری جهری وزیر ارتباطات، در مراسم افتتاح نمایشگاه الکامپ که برخلاف سال‌های گذشته یک روز زودتر انجام شد، خبر از امکان تغییر سرویس ADSL به VDSL کاربران خانگی داد. او در توییتی اشاره کرد که کاربران از این به بعد می‌توانند سرویس اینترنت خانگی را با تغییر به VDSL تا چهار برابر سریع‌تر کنند.

جهرمی سیاست وزارت ارتباطات را حرکت به سمت شبکه‌ی اینترنت ثابت بدون مس است؛ اما به‌دلیل بروز نوسان‌های ارزی و مشکلات متعدد در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری وجود داشت، این استراتژی موفق نبود و این وزارت‌خانه‌ به اهداف ترسیم‌شده دست نیافت. وزیر ارتباطات با استناد به گزارش‌های بین‌المللی، شرایط توسعه‌ی پهن‌باند موبایل در ایران را بسیار خوب و هم‌تراز با سنگاپور دانست. او عامل عقب‌افتادن ایران از کشوری همچون سنگاپور در بحث اینترنت را، عملکرد ضعیف کشورمان در زمینه‌ی اینترنت ثابت دانست؛ در‌حالی که سرعت اینترنت ثابت خانگی در سنگاپور به ۱۰ یا حداقل یک گیگابیت‌برثانیه می‌رسد.

وزیر ارتباطات در جریان نشست خبری خود در نخستین روز نمایشگاه الکامپ، در خصوص یافتن راهکاری برای بهبود وضعیت اینترنت شبکه‌ی ثابت چنین گفت:

ما تصمیم گرفتیم برای جبران عقب‌ماندگی در شبکه‌ی ثابت، تغییر تاکتیکی در استراتژی خود داشته باشیم… شرکت مخابرات ایران برنامه‌ای ارائه داد. [این شرکت] در حال حاضر نزدیک به ۴ میلیون مشترک ADSL دارد و از امروز سرویسی به‌نام سُرینو ارائه خواهد کرد که تا کابینت به‌صورت فیبر نوری و در لست‌مایل به‌صورت مسی باقی می‌ماند. این سرویس براساس ارزیابی‌های انجام‌شده می‌تواند به‌صورت متوسط سرعت اتصال را تا ۴۰ مگابیت‌برثانیه افزایش دهد.

براساس گفته‌ی وزیر ارتباطات، هم‌اکنون ۳۰ درصد خطوط مسی به‌دلیل فاصله‌ای که از مراکز دارند به‌ سرعتی بالاتر از ۲ مگابیت‌برثانیه دست نمی‌یابند؛ اما استفاده از فیبر نوری و کوتاه کردن مسافت خطوط مسی، می‌توان سرعت اتصال در آن‌ها را ارتقا داد. ضمنا بدین ترتیب ۱۶ درصد مشترکان کشور سرعتی بین ۸ تا ۱۶ مگابیت‌برثانیه و باقی کاربران بین ۴ تا ۸ مگابیت‌برثانیه را تجربه خواهند کرد. جهرمی هدف نهایی را دستیابی به «مسِ صفر» یا حذف خطوط مسی از شبکه‌ی کشور دانست.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا