اپلیکیشن و بازی

ژست‌های حرکتی اندروید Q ادامه دارند

کمپانی گوگل هم‌اکنون پنجمین نسخه‌ی آزمایشی اندروید Q را برای توسعه‌دهندگان ارائه کرده است. اما یکی از سوالاتی که در طول این مدت ذهن بسیاری از کاربران و حتی ما را مشغول کرده، موضوع نحوه‌ی پیاده‌سازی ژست‌های حرکتی جهت برگشت به صفحه‌ی قبل در یک اپلیکیشن است. در این خصوص باید اشاره داشته باشیم که فعالیت ژست‌ حرکتی مذکور بستگی به اپلیکیشنی دارد که می‌خواهید از آن استفاده نمایید. قطعا فعالسازی ژست‌ حرکتی بازگشت به صفحه‌ی قبلی در اندروید Q بر پایه‎ی دستیار صوتی گوگل (Google Assistant) است.

درصورتی که به سراغ ژست‌ حرکتی بازگشت به صفحه‌ی قبلی برویم، متوجه این موضوع خواهیم شد که پس از انتشار این نسخه‌ی بتا از اندروید اگر از بخش انتهایی سمت چپ صفحه نمایش انگشتان خود را حرکت دهید، می‌توانید به صفحات قبلی در اپلیکیشن یا صفحه‌ی اصلی اندروید دست پیدا کنید. اما در صورتی که انگشتان خود را بر روی لبه‌ی داخلی اپلیکیشن‌هایی قرار دهید که از کشوهای ناوبری استفاده می‌کنند، کشو Peek برای شما نمایش داده خواهد شد؛ البته باید به این موضوع اشاره کنیم که حرکت انگشتان شما باید برای استفاده از این ژست‌ حرکتی بسیار سریع باشد.

پس در صورتی که با سرعت بالا، انگشتان خود را بر روی لبه‌ی سمت چپ صفحه‌نمایش گوشی خود بکشید، می‌توانید به اپلیکیشن‌هایی که در پس‌زمینه فعال هستند، دسترسی پیدا کنید. لازم به ذکر است که ژست‌های حرکتی Hold، Peek و Swipe تنها در اپلیکیشن‌هایی فعال می‌شوند که از کشوی ناوبری استاندارد اندروید پیروی می‌کنند.

در صورتی که شما توانستید چندین اپلیکیشن را به طور همزمان مدیریت نموده و از محتوای آن‌ها استفاده کنید، باید به شما تبریک بگوییم! زیرا اکنون شما نحوه‌ی کار کردن با ژست‌ حرکتی بازگشت به صفحه‌ی قبلی در اندروید Q آشنا شده‌اید. اما ممکن است هر چقدر تلاش کرده‌اید به نتیجه‌ای نرسیده‌اید، در این شرایط باید بگوییم که استفاده از این قابلیت کمی هم گیج‌کننده است. ژست‌های حرکتی مذکور از گذشته بر روی سیستم‌عامل اندروید وجود داشته ولی کمپانی گوگل در نسخه‌ی دهم از سیستم‌عامل اختصاصی خود نحوه‌ی استفاده و کارکرد آن را به طورکلی تغییر داده است.

اندروید Q

راه‌اندازی این قابلیت در سیستم‌عامل اندروید و ایجاد تغییر در عملکرد آن بسیار راحت است (استفاده از روش‌های مختلف ممکن است گیج‌کننده باشد) و باید شما تنها از طریق روشی که گوگل توضیح داده، اقدام به بهره‌مندی از آن نمایید. به نظر می‌رسد که این مشکل زمانی رخ می‌دهد که اپلیکیشن‌های بسیاری از قابلیت منوی کشویی استفاده کنند. افرادی که از گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ استفاده می‌کنند بر روی فریم سمت راست دستگاه آن‌ها برای انجام این کار یک دکمه تعبیه شده است. شما می‌توانید با استفاده از این دکمه به صفحه‎‌ی قبلی در اپلیکیشن خود دست پیدا کنید.

به طور خلاصه اگر بخواهیم تحلیلی در این خصوص داشته باشیم، باید بگوییم که وقتی سبک طراحی گوشی‌های هوشمند تغییر کرد و اکنون با گوشی‌های تمام صفحه روبرو هستیم، دیگر استفاده از دکمه‌های خازنی به طورکلی از ذهن تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند خارج شد. به همین دلیل کمپانی‌های قدرتمند تصمیم گرفتند تا از ژست‌های حرکتی به عنوان جایگزینی برای دکمه‌های خازنی استفاده نمایند و به جای آن نسبت بدنه به صفحه‌نمایش را افزایش دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا