گوناگون

کاوشگر هایابوسا ۲ از سطح زیرین سیارک Ryugu نمونه برداری کرد |

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – طبق گزارش های منتشر شده، کاوشگر هایابوسا ۲ برای اولین بار از سطح زیرین سیارک Ryugu نمونه برداری کرده است. در ادامه این خبر با تک تایمز همراه باشید.

آژانس فضایی ژاپن (JAXA) مدعی شده که برای اولین بار، موفق به نمونه برداری از سطح زیرین یک سیارک شده است. این خبر درست کمی پس از فرود دوم ماهواره هایابوسیا ۲ روی سیارک Ryugu منتشر شد. سیارک Ryugu تقریبا ۲۰۰ میلیون مایل از زمین فاصله دارد. نخستین فرود هایابوسا ۲ روی این سیارک، به پنج ماه پیش بر می گردد.

هایابوسا ۲ در ماه آوریل، انفجار کوچکی را به روی Ryugu انجام داد و توانست نمونه های سنگی زیر سطح این سیارک را از حالت سختی خارج کند. هدف کاوشگر هایابوسا ۲ جمع آوری چنین موادی از سطح سیارک و انتقال آن ها به ایستگاه های زمین است. تحلیل این نمونه ها، اطلاعات پژوهشگران نسبت به منظومه شمسی و منشا حیات را افزایش می دهد.

نخستین فرود کاوشگر هایابوسا ۲ 

در ماه فوریه و در طول اولین فرود این ماهواره روی سنگ فضایی ۱ کیلومتری، هایابوسا ۲ توانست نمونه هایی از مواد روی سطح را جمع آوری کند. این نمونه ها به همراه موادی که قرار است بعدا جمع آوری شوند، به زمین ارسال خواهند شد.

Hayabusa 2 - کاوشگر هایابوسا ۲ از سطح زیرین سیارک Ryugu نمونه برداری کرد

سیارک Ryugu، یک سیارک کربنی اولیه در نزدیکی زمین است. دانشمندان بر این باورند که Ryugu متشکل از بی نظیرترین مواد موجود در منظومه شمسی بوده و حاوی مواد معدنی متفاوت، ترکیبات ارگانیک و یخ است. بنابراین نمونه های متعلق به این سیارک، سرنخ های جدیدی را درباره منشا و تکامل سیاره های منظومه شمسی به ما نشان می دهند. کاوشگر هایابوسا ۲ پس از گذشت تقریبا ۳ و نیم سال، در ماه ژوئن ۲۰۱۸ به Ryugu رسید. از آن زمان به بعد، هایابوسا در نزدیکی این سیارک باقی مانده و آن را تعقیب می کند.

کاوشگر هایابوسا ۲ مسئول فعالیت های اکتشافی بسیاری است. این کاوشگر در سپتامبر سال ۲۰۱۸، دو سیارک نورد را روی Ryugu فرستاد. این سیارک نوردها از محیط پیرامون خود تصویر برداری کرده و فعالیت های متعددی را انجام می دهند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا